Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza pełni bardzo ważną rolę w dbaniu o zdrowe zęby. Istotne są w związku z tym wizyty kontrolne u stomatologa, podczas których można wykryć najdrobniejsze ubytki próchnicze. Im wcześniej zostaje to przeprowadzone, tym lepiej dla pacjenta. Dlatego tak ważne, aby nie zgłaszać się do gabinetu dentystycznego tylko w razie wyrazistego bólu, ale reagować dostatecznie szybko, gdy pojawi się dyskomfort oraz regularnie wykonywać przegląd uzębienia.
Skuteczne leczenie próchnicy u dorosłych i dzieci
Podstawowym celem stomatologii zachowawczej jest profilaktyka próchnicy u dorosłych i dzieci połączona z leczeniem chorych już zębów. Stomatolog usuwa zainfekowane tkanki i zakłada wypełnienie, czyli plombę. Dostępne obecnie materiały stomatologiczne i narzędzia umożliwiają bezbolesne przeprowadzenie zabiegów. Sprawia to w połączeniu z empatycznym podejściem do pacjenta, że lęk towarzyszący wielu osobom podczas leczenia zębów zostaje opanowany.
Stomatologia zachowawcza dotyczy także leczenia zębów mlecznych i stałych u najmłodszych. W tym przypadku należy podkreślić szczególne znaczenie profilaktyki, higieny jamy ustnej, a także codziennej diety i nawyków żywieniowych. Nieocenioną wartość pod tym względem ma edukowanie młodych ludzi mające na celu zapobieganie próchnicy, która staje się chorobą cywilizacyjną i odzwierciedleniem niezdrowego stylu życia. Podczas wizyt w moim gabinecie nie tylko leczę chore zęby, ale zachęcam dzieci do prawidłowego dbania o stan zębów na co dzień.